آغاز همکاری ایران و ایتالیا در زمینه محیط زیست

مدیر کل محیط زیست اتحادیه اروپا گفت: ایران در زمینه محیط زیست شریک خوبی برای اتحادیه اروپا است و تلاش می کنیم در این زمینه با ایران همکاری خوبی داشته باشیم.

به گزارش ستاد خبری شانزدهین نمایشگاه محیط زیست، دانیل کالخا روز جمعه در مراسم افتتاحیه شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست افزود: داشتن محیط زیست سالم، موضوع مهمی برای جهان است زیرا فقط یک سیاره داریم و برای حفاظت از آن باید تلاش کنیم.

وی با اشاره به اقدامات ایران در زمینه حفظ محیط زیست اظهار کرد: می دانم که اصل پنجاهم قانون اساسی ایران به حفظ محیط زیست و اینکه یک وظیفه عمومی است اشاره دارد و این نشان می دهد که مردم و دولتمردان در ایران به این مقوله اهمیت می دهند و از آقای روحانی به علت توجه به مقوله محیط زیست تشکر می کنیم.

وی ادامه داد: به همراه هیاتی از نمایندگان شرکت های ایتالیایی به ایران آمده ام که تمام آنها در زمینه اقتصاد محیط زیستی فعالیت می کنند و در تلاشیم تا در محورهای مدیریت پسماند، کیفیت آب و هوا و آلودگی صنعتی آبها و دریاها با ایران همکاری بیشتری داشته باشیم.

مدیر کل محیط زیست اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه محیط زیست می تواند موتور رشد و توسعه باشد، گفت: چالش های محیط زیستی زیادی مانند آلودگی هوا، آب، پسماندها، افزایش بیابان و از بین رفتن توع زیستی پیش رو داریم که فقط محدود به یک کشور نیست بلکه مشکلی جهانی است بنابراین کشورها در کنار می توانند بر این مشکلات غلبه کند.

وی با اشاره به نقش مهم ایران در این زمینه افزود: ایران در منطقه از جایگاه کلیدی و مهمی برای مقابله با چالش های محیط زیستی برخوردار است و تجربه خوبی در این زمینه دارد.

مدیر کل محیط زیست اتحادیه اروپا گفت: در سال 2015 جامعه بین المللی به توافق بزرگی در زمینه محیط زیست دست یافت که به توافق پاریس معروف است، همچنین دستور کار اهداف 17 گانه توسعه پایدار شکل گرفت که این دو در کنار هم منجر به یک همگرایی محیط زیستی خواهد شد.

** آغاز همکاری ایران و ایتالیا در زمینه محیط زیست

همچنین گالتی وزیر محیط زیست ایتالیا گفت: طی توافقنامه ای میان دو نهاد محیط زیستی دو کشور همکاری ها در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، مدیریت ترافیک و بهره وری از انرژی میان دو کشور آغاز شده است.

وی افزود: همچنین دو پروژه مشترک دیگر متمرکز بر بخش پسماندها و نحوه دفع آنها در مرحله بررسی و تصویب نهایی است.

گالتی با ابراز خوشحالی از حضور در ایران برای شرکت در نمایشگاه بین المللی محیط زیست از رییس سازمان حفاظت محیط زیست برای هماهنگی و دعوت از وی تشکر و قدردانی کرد و گفت: این نمایشگاه فرصت مناسبی برای تبادل تجربیات و ارائه آخرین دستاوردها در زمینه حفظ محیط زیست است.

وی افزود: برای چهارمین بار است که به ایران سفر می کنم و این نشان از شکوفا شدن همکاری سفارتخانه های دو کشور است.

گالتی با اشاره به اهمیت موضوع حفظ محیط زیست تاکید کرد: افرادی که در این عرصه وارد می شوند کنشگرانی هستند که در آینده این مشکلات را پیگیری و در صدد حل آنها خواهند پرداخت.

وی ادامه داد: تغییر اقلیم و عوارض ناشی از آن در حال وقوع است و جامعه بشری را تحت تاثیر قرار داده و جهان برای مقابله با آن نیازمند همکاری و در کنار هم بودن است.

** مردم ایران اهمیت محیط زیست را خود درک کرده اند

قائم مقام وزیر محیط زیست آلمان گفت: دولت ایران و مردم آن اهمیت حفاظت از محیط زیست را به خوبی درک کرده اند .

یوخن فلاس بارت افزود: آلودگی زیست محیطی از جمله آلودگی هوا یک تهدید جهانی است و می توان آنرا در پکن، ایران و حتی آلمان نیز دید بنابراین حل آن نیازمند در کنار هم بودن است.

وی ادامه داد: با خانم ابتکار در مباحث مربوط به آلودگی هوا مذاکرات زیادی داشتیم، زمانی هوای آلمان بسیار آلوده بود اما اکنون با اقداماتی که صورت گرفته بسیار بهبود یافته است زیرا این خواسته همه بود بنابراین با در کنار هم بودن می توان این مشکلات را برطرف کرد.

قائم مقام وزیر محیط زیست آلمان با بیان اینکه ایران و آلمان سابقه خوبی در زمینه همکاری های محیط زیستی دارند گفت: نباید اجازه دهیم خاک در هوا منتشر شود ، باید ظرفیت تالاب ها را برای نگهداری آب بالا ببریم تا شاهد محیط زیستی با طراوات و هوایی سالم باشیم.

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست 6 تا 9 اسفندماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برپا است.

منبع: سازمان محیط زیست- 1395/12/06

  • آمار سایت:
  • امروز: 7
  • |
  • این ماه: 3640
  • |
  • مجموع: 245950
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…