تسهیل انتقال دانش و فناوری به کشورهای در حال توسعه توسط آژانس انرژی‌ های تجدیدپذیر

معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انر‍ژی‌ های تجدیدپذیر و بهره ‌وری انر‍ژی برق (ساتبا) گفت: آژانس آیرینا باید نقش سازمان تسهیل ‌گر انتقال دانش و فناوری را برای کشورهای در حال توسعه ایفا نماید تا به این طریق به توسعه انرژی ‌های تجدیدپذیر در این کشورها کمک شود.

دکتر "سیدمحمد صادق ‌زاده" در سیزدهمین جلسه شورای آژانس انرژی ‌های تجدیدپذیر (آیرینا) در شهر ابوظبی در خصوص پیش نویس چارچوب استراتژی میان‌ مدت سال‌های 2022-2018 میلادی و همچنین چارچوب اولیه برنامه کاری و بودجه سال‌ های 2019-2018 میلادی آژانس، گفت: وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران برای تشویق سرمایه ‌گذاران بخش خصوصی (داخلی و خارجی) و بالا بردن انگیزه آن‌ها برای سرمایه‌ گذاری در نیروگاه‌ های تجدیدپذیر و از دیگر سوی ایجاد بستر مناسب در خصوص تنوع بخشی هر چه بیشتر به سبد انرژی و توسعه ظرفیت برق تولیدی از منابع انرژی تجدیدپذیر و پاک از طریق مکانیسم خرید تضمینی برق و جلب مشارکت بخش خصوصی اقدام نموده است.

وی افزود: بدین ترتیب فرصتی مناسب برای حضور سرمایه‌ گذاران خصوصی جهت ورود به این عرصه در داخل کشور فراهم شده که رویکرد اقتصادی و انتفاع مالی برای آن‌ها نیز بهمراه داشته است. در این میان وزارت نیرو برای حمایت هر چه بیشتر توسعه تجدیدپذیرها، سیاست تشویقی تا میزان حداکثر 30 درصد علاوه بر نرخ پایه به تجهیزات و فناوری ‌های تجدیدپذیر جهت بومی ‌سازی اختصاص داده که زمینه برای سرمایه‌ گذاری شرکت‌ های خارجی در بخش تولید قطعات در حوزه‌ های مختلف انرژی‌های تجدیدپذیر فراهم شده است.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: خوشبختانه با این رویکرد، موفق به نصب و راه اندازی بیش از 350 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر شده‌ ایم و ما امیدواریم که این میزان ظرفیت تا سال 2030 میلادی به 7500 مگاوات برسد؛ لذا سیاست خرید تضمینی برق برای توسعه انرژی ‌های تجدیدپذیر در مقیاس ‌های کوچک در ایران بسیار موفق عمل کرده و ما مصمم هستیم که این سیاست همچنان ادامه داشته باشد.

رئیس ساتبا در ادامه نشست ‌های تخصصی در بخش مشاغل تجدیدپذیرها با اشاره به اینکه تاکنون در ایران 12 هزار شغل در این بخش ایجاد شده است، گفت: لحاظ کردن سیاست ‌های تشویقی جدید، بومی سازی فن ‌آوری‌ ها و تولید قطعات در حوزه تجدیدپذیرها منجر به ایجاد مشاغل جدید و بیشتری در سال ‌های آتی خواهد شد.

صادق زاده به آژانس آیرینا، پیشنهاد نمود که آمار مشاغل در بخش‌های نیروگاه ‌های مقیاس بزرگ و تولید پراکنده به صورت مجزا ارائه گردد که این پیشنهاد مورد استقبال آژانس قرار گرفت.

منبع: به ‌گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت نیرو (پاون)- 1396/03/16

  • آمار سایت:
  • امروز: 3
  • |
  • این ماه: 3636
  • |
  • مجموع: 245946
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…