سخنرانی جناب آقای مهندس صفری، عضو هیئت مدیره انجمن شرکتهای خدمات انرژی ایران با موضوع "موج استارتاپی و تحول در بازار بهره وری انرژی در ساختمان" در سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی

سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی در روزهای ۲۰ , ۲۱  آذر ماه ۱۳۹۶ در محل مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی برگزار شد. یکی از 7 پنل برگزار شده در این همایش پنل با موضوع "نقش فناوری‌های نوین تأسیسات الکتریکی و مکانیکی در بهره‌وری انرژی در ساختمان" بود. جناب آقای مهندس صفری عضو هیئت مدیره انجمن شرکتهای خدمات انرژی ایران، به سخنرانی در خصوص "موج استارتاپی و تحول در بازار بهره وری انرژی در ساختمان" در این پنل پرداختند.

در این پنل مصطفی صفری عضو هیئت‌مدیره انجمن شرکت‌های خدمات انرژی ایران با ارائه مقاله‌ای تحت عنوان «موج استارت آپی و تحول در بازار بهره‌وری انرژی در ساختمان»، پس از ارائه آماری از وضعیت استارتاپ‌های حوزه انرژی در اروپا و امریکا گفت:

 

معتقدم استارتاپ‌ها قادرند با تکیه بر ماهیت چابک، نوآور و بانشاطی که دارند و با استفاده از ابزارهای نوین دنیای فناوری تحول بزرگی در بازار خدمات انرژی ایجاد کنند.

 

وی در تعریف استارتاپ و ویژگی‌های آن گفت: استارتاپ به شرکت‌های نوپایی گفته می‌شود که یک مساله مشخص و بارز را شناسایی می‌کنند، بر روی آن متمرکز می‌شوند، راه حلی نوآورانه برای آن خلق می‌کنند و سپس به سرعت -و معمولا با سرمایه گذاری اندک- محصول اولیه خود را تولید و به بازار عرضه می‌کنند. مراحل توسعه محصول نیز در فرایند رفت و برگشت سریع و هوشمندانه با بازار شکل می‌گیرد، لذا نرخ رشد استارتاپ‌ها بسیار سریع‌تر از کسب و کارهای معمولی است و علاوه بر آن مدل کسب و کار استارتاپ‌ها «مقیاس پذیر» است، به این معنا که با رشد چندین برابری بازار نیازی نیست که زیر ساخت‌ها هم چندین برابر شود!

 

وی سپس به بیان تعریف اکوسیستم استارتاپی پرداخت و در این خصوص گفت:

 

اکوسیستم یا زیست بوم استارتاپی یعنی مجموعه عواملی که لازم است در یک محیط جغرافیایی شکل بگیرند تا استارتاپ‌ها بتوانند در آنجا متولد شوند، زنده بمانند و رشد کنند. برخی از این عوامل عبارتند از: کارآفرینان، سرمایه گذاران خطرپذیر، منتورها یا مربیان، نیروی انسانی نخبه و متخصص، نهادهای پشتیبانی کننده حاکمیتی و قانونی و ...

 

صفری در ادامه با بیان ویژگی‌های این اکوسیستم، به نکته بسیار مهمی اشاره کرد و گفت: به اعتقاد من ویژگی‌هایی از قبیل «سخاوتمندی در آموزش و انتقال تجربیات»، «سهولت در ایجاد هم افزایی، همکاری و اتحاد بین استارتاپ‌ها» و «جذب نخبگان و متخصصان»، سبب شده که اکوسیستم استارتاپی به عنوان یک پارادایم جدید در فضای کسب و کار کشور مطرح شده و امیدها را برای برون رفت از فضای رکود و رخوت فعلی زنده کند.

 

عضو هیات مدیره «انجمن صنفی خدمات انرژی ایران» بابیان اینکه حوزه بهره وری انرژی دچار مشکلات متعدد اقتصادی، فنی، مالی، حقوقی، فرهنگی و .. است خاطرنشان کرد: متأسفانه مجموع این عوامل دست به دست هم داده تا بازاری برای عرضه و تقاضا در این حوزه شکل نگیرد. وی افزود: در حال حاضر در کشور دو راه حل‌ قابل ذکر برای گره گشایی از این حوزه ارائه شده که یکی «ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر» است که امکان خرید صرفه جویی را برای دولت فراهم می‌نماید و دیگری «طرح ایجادبازاربهینهسازیانرژیومحیطزیست» است که بر اساس تفاوت قیمت انرژی برای مصرف کننده‌های مختلف بنا شده و امکان صرفه جویی در سمتی که انرژی ارزان‌تر است و فروش حواله آن در سمتی که انرژی گران‌تر است را فراهم می‌آورد.

 

صفری ادامه داد: این دو راه‌کار گرچه به لحاظ نظری، مناسب بوده و گامی به جلو محسوب می‌شوند اما برای عملی شدن نیاز به سازوکارهای هوشمندانه و زیرساخت‌های فناورانه بسیاری دارند که در شرایط عادی نمی‌توان در آینده نزدیک بدان خوشبین بود. درست در اینجاست که استارتاپ‌ها به کمک می‌آیند و با استفاده از ابزارهای نوین و ماهیت پرشتاب و بن بست شکن خود قادر خواهند بود فرصت‌های بیشماری را برای ایجاد بازار خدمات انرژی و رونق بخشی به آن خلق نمایند. لذا بهبود راه‌کارهای فعلی و خلق راه‌کارهای جدید، چیزی است که از استارتاپ‌ها انتظار می‌رود.

 

وی در خاتمه ضمن هشدار نسبت به بی توجهی صاحبان کسب و کار به موج استارتاپی، مژده داد: با رشد اکوسیستم استارتاپی، آینده فضای کسب و کار ایران نه تنها در حوزه خدمات انرژی بلکه در تمام عرصه‌های اقتصادی روشن و نویدبخش است.

 

  • آمار سایت:
  • امروز: 11
  • |
  • این ماه: 3644
  • |
  • مجموع: 245954
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…