سخنرانی جناب آقای مهندس تورج بطحایی عضو هیئت مدیره انجمن شرکتهای خدمات انرژی ایران با موضوع "مدیریت مصرف انرژی در ساختمان های مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی " در سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی

سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی در روزهای ۲۰ , ۲۱  آذر ماه ۱۳۹۶ در محل مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی برگزار شد. یکی از 7 پنل برگزار شده در این همایش پنل با موضوع "نقش فناوری‌های نوین تأسیسات الکتریکی و مکانیکی در بهره‌وری انرژی در ساختمان" بود. جناب آقای مهندس بطحایی عضو هیئت مدیره انجمن شرکتهای خدمات انرژی ایران، به سخنرانی در خصوص "مدیریت مصرف انرژی در ساختمان های مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی " در این پنل پرداختند.

 

در ابتدای این پنل تورج بطحایی از انجمن شرکت‌های خدمات انرژی ایران در خصوص کاربرد اینترنت اشیاء در نگهداشت هوشمند سیستم‌های تهویه مطبوع بابیان اینکه در سال‌های اخیر تحقیقات زیادی در مورد فواید و امکانات خانه هوشمند شده است گفت: به‌عنوان فناوری‌های کامل و ارزان، ارتباطات بی‌سیم افزایش‌یافته و طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی در حال گسترده‌تر شدن هستند.

 

بطحایی گفت: یکی از زمینه‌های رشد سریع اینترنت اشیاء، خانه‌های هوشمند، شامل دستگاه‌های هوشمندی است که کاربردهایی نظیر اتوماسیون خانه، کنترل روشنایی، آب‌وهوا، دستگاه‌های سرگرمی، سلامتی و ایمنی را در خود جای‌داده است که با استفاده از فن‌آوری‌هایی مانند بلوتوث، وای فای، زیگبی و ... با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. حضور این دستگاه‌ها تا پایین‌ترین سطوح زندگی خصوصی مردم منجر به تولید و انتقال حجم وسیعی از اطلاعات مهم و خصوصی می‌شود و چالش‌های عمده‌ای در حوزه امنیت، صحت و محرمانگی اطلاعات به وجود می‌آورد.

 

وی گفت: خانه هوشمند محل تجمیع کاربردهای مختلف تجهیزات و تعامل آن‌ها با یکدیگر است. این دستگاه‌ها به‌منظور ساخت زندگی سالم، ایمن و با راحتی بیشتر به وجود آمده‌اند. کاربری‌هایی مانند کنترل روشنایی، کنترل لوازم‌خانگی، دستگاه‌های ایمنی، سامانه‌های نظارت تصویری، دستگاه‌های کنترل سلامتی و دستگاه‌های تهویه مطبوع ازجمله این موارد است.

 

وی همچنین گفت: توانمندی سامانه کنترل هوشمند گرمایشی ساختمان علاوه بر کنترل‌های سیستم‌های تهویه مطبوع مانند ترموستات، اجزای مکانیکی فردی، مانند محرک‌های کنترل‌کننده دمپر، می‌توانند به‌طور مستقیم از طریق IoT کنترل شوند. این اجازه برقراری ارتباط دیجیتالی بدون نیاز به یک پانل کنترل جداگانه را می‌دهد.

 

بطحایی با ارائه پاورپوینتی در خصوص این مقاله گفت: تجربه نشان داده است که یکپارچگی سیستم‌ها می‌تواند بین 30 تا 50 درصد مصرف انرژی را صرفه‌جویی کند.

 

این کارشناس گفت: از مزایای اجرای ساختمان هوشمند می‌توان به برقراری ارتباط بین سیستم‌های مستقل، کنترل و بهینه‌سازی مصرف انرژی، کاهش عامل‌های انرژی مانند برق و آب است.

 

  • آمار سایت:
  • امروز: 3
  • |
  • این ماه: 3636
  • |
  • مجموع: 245946
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…