آژانس بین‌المللی انرژی «چشم‌انداز جهانی انرژی ۲۰۱۷» را منتشر کرده است

به گزارش خبرنگار بین الملل «انرژی امروز» در این چشم‌انداز بر مواردی چون تغییرات در سیستم جهانی انرژی؛ کاهش شدید هزینه‌های انرژی‌های پاک، تغییر ترکیب انرژی چین و قابلیت انعطاف نفت و گاز شیل تاکید شده است.

در چشم‌‌انداز جهانی انرژی میزان رشد اقتصاد جهان، ۳.۴ درصد در سال عنوان شده و پیش‌بینی‌ شده است جمعیت جهان از ۷.۴ میلیون فعلی به ۹ میلیون در سال ۲۰۴۰ برسد. از طرفی این افزایش جمعیت باید همراه باشد با بهبود شهرنشینی و بهره‌وری انرژی.

IEA در پیش‌بینی‌های خود سه سناریوی اصلی را معرفی می‌کند: سناریوی سیاست‌های جدید NPS می‌گوید که تقاضای انرژی جهان تا سال ۲۰۴۰ حدود ۳۰ درصد افزایش می‌یابد و از ۱۳.۷ میلیارد تن معادل نفت سال ۲۰۱۶ به ۱۷.۵ میلیارد تن معادل نفت سال ۲۰۴۰ می‌رسد.

از این میزان رشد تقریبا ۶۲ درصد مربوط به آسیا بوده و به دنبال آن آفریقا و خاومیانه قرار دارند اما در اروپا و شمال آمریکا این رشد با کاهش همراه خواهد بود.

انرژی‌های کم کربنی چون تجدیدپذیرها و انرژی هسته‌ای و گاز ۸۵ درصد این رشد انرژی را از آن خود خواهند کرد و بقیه به صورت ۱۰ درصد برای نفت و ۵ درصد هم برای زغال سنگ خواهد بود.

در این سناریو تقاضای نفت از ۹۵.۵ میلیون بشکه در روز سال ۲۰۱۶ به تقریبا ۱۰۹ میلیون بشکه در سال ۲۰۴۰ می‌رسد. قیمت نفت هم در این سناریو به ۱۱۱ دلار می‌رسد.

در سناریوی سیاست‌های فعلی CPS، ‌داریم که تقاضای نفت تقریبا به ۱۲۲ میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد. بقیه تقاضا برای انرژی هم از طریق گاز، نفت سخت، نفت فوق سنگین و بیتومن، بیوسوخت و غیره تامین می‌شود.

اما از سویی با این سناریو قیمت نفت بایستی در سال ۲۰۴۰ به ۱۳۶ دلار برسد.

بر همین اساس تولید نفت اوپک در سال ۲۰۴۰ به ۴۶.۷ میلیون بشکه در روز می‌رسد. و تولید نفت ایالات متحده هم بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۵ به ۸ میلیون بشکه در روز می‌رسد و ایالات متحده دومین صادر کننده نفت دنیا می‌شود.

در سناریوی توسعه پایدار SDS، دسترسی جهانی به انرژی محقق می‌شود، انتشارات بر اساس توافق پاریس کاهش می‌یابند و محیط زیست نیز بهبود می‌یابد.

در این سناریو، انرژی مورد نیاز دنیا در سال ۲۰۴۰ حدود ۲۰ درصد کمتر از آن چیزی است که در NPS آمده است. ۳۱۰۰ میلیون تن معادل نفت در زغال سنگ، ۳۱ میلیون تن معادل نفت در تقاضا برای نفت و ۱۱۰۰ در تقاضا برای گاز کاهش خواهیم داشت و تعداد خودروهای برقی هم به ۱۰۰ هزار دستگاه در روز خواهند رسید.

هرچند آنچه که در این سناریو مطرح شده است بیشتر به آرزو شباهت دارند.

https://www.iea.org/weo2017/

  • آمار سایت:
  • امروز: 3
  • |
  • این ماه: 3636
  • |
  • مجموع: 245946
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…